Fresh News

. Norfolk
. Norfolk Island
.
НОРФОЛК ОСТРОВ
Drapeau animé de Norfolk par Pascal Gross
           
       

Bandiera Nazionale

Adozione  17/1/1980

Descrizione

La bandiera ha tre nastri verticali di verde, bianco e verde con un grande  Pino di Norfolk di colore interamente verde concentrato sul nastro bianco e lievemente più largo

 

Il Nome

Chiamata dal capitano Cook in nome della duchessa di Norfolk


ITU
code

FIPS
code

ISO
3c

ISO
Internet
 

license
plate

NFK

NF

NFK

.nf

?

 

 

 

 

 

 

Olympic
code

ISO 3c
code

Phone
prefix

GMT
time

AUS

AUD

672

+11:30

 

 

 

 

 


stemma locale

 


Map




 

x
Cronologia

Luogotenenti Governatori 1788/1825
Sovrintendente 1813/1814
Comandanti 1814/1855
Custode 1855/1856
Capi Magistrati 1856/1896
Amministratori dal 1896
Presidenti del Consiglio degli Anziani 1899/1903
Presidenti del Consiglio Esecutivo 1903/1935
Presidenti del Consiglio Consultivo 1935/1960
Presidenti del Consiglio dell'Isola 1960/1978
Capo dei Ministri 1978/1986
Presidenti dell'Assemblea Legislativa  1986/1992
Capi del Governo 1992/1997
Primi Ministri 1997-2015

Presidenti del Consiglio dei consiglieri 2015-2016
Direttori Esecutivi 2015-2016

Sindaci dal 2016 
General Manager of the Norfolk Island Regional Council dal 2016

I Dati
Le Date
 
Inno Nazionale
Inno Locale
Organizzazioni Internazionali
Storia delle bandiere

Sources
 

Festa nazionale: 8/6/1856 Arrivo degli abitanti di Pitcairn
Costituzione: 1979 Norfolk Island Act

up


-
Inno Nazionale
"God Save the Queen" 

Words: unknown
Music: Henry Carey
 
adopted: 1795


Henry Carey
(1687 - 1743)


God save our gracious Queen,
Long live our noble Queen,
God save the Queen !
Send her victorious,
Happy and glorious,
Long to reign over us,
God save the Queen !

O lord God arise,
Scatter our enemies,
And make them fall !
Confound their knavish tricks,
Confuse their politics,
On you our hopes we fix,
God save the Queen !

Not in this land alone,
But be God's mercies known,
From shore to shore !
Lord make the nations see,
That men should brothers be,
And form one family,
The wide world ov'er

From every latent foe,
From the assasins blow,
God save the Queen !
O'er her thine arm extend,
For Britain's sake defend,
Our mother, prince, and friend,
God save the Queen !

Thy choicest gifts in store,
On her be pleased to pour,
Long may she reign !
May she defend our laws,
And ever give us cause,
To sing with heart and voice,
God save the Queen !

 

Inno Locale "Come Ye Blessed"-

 

Words: Jesus of Nazareth
Music: John Prindle Scott
Adopted: data non conosciuta

SPOKEN:
Then shall the King
Say unto them
On his right hand:

VERSE:
Come ye blessed of my Father
Inherit the kingdom prepared for you
From the foundation of the world
I was hunger’d and ye gave me meat,
I was thirsty and ye gave me drink
I was a stranger and ye took me in,
Naked and ye clothed me,
I was sick and ye visited me,
I was in prison and ye came unto me
In as much ye have done it unto one of the least of
These my brethren
Ye have done it unto me,
Ye have done it unto me

up

Cronologia   
 

Luogotenenti Governatori 1788/1825

6/3/1788

24 /3/ 1790 

Philip Gidley King

24 /3/ 1790

11/ 1791 

Robert Ross            

4 /11/ 1791

29 /6/ 1800

Philip Gidley King

10/1796

11/1799              

John Townson                     

11/1799

6/1800               

Thomas Rowley

29 /6/ 1800

9/9/1804 

Joseph Foveaux                   

9 /9/ 1804

1/1810   

John Piper

1/ 1810

15/2/1814

Tankerville Alexander Crane


up

Sovrintendente 1813/1814

15/2/1813

15/2/1814 

 William Hutchinson 


up


Comandanti 1814/1855

2/1814

6 /6/ 1825   

carica vacante per abbandono dell'isola

6/6/1825

4/ 1826

Richard Turton

5/1826

1827           

Vance Young Donaldson

8/1827

1828            

Thomas Edward Wright

11/1828

1829             

Robert Hunt

2/1829

29 /6/ 1829

Joseph Wakefield

29/6/ 1829

1834       

John Thomas Morisset

1834     

.

Foster Fyans (acting)                  

1834

4 /11/ 1839  

Joseph Anderson                

4/1839   

.

Thomas Bunbury

7/1839       

.

Thomas Ryan (acting)

17/3/1840

1844    

Alexander Maconochie             

 8/2/1844

5 /8/ 1846

Joseph Childs

6/8/1846

1853    

John Giles Price             

6/1853

1854     

Rupert Deering

9/1854

5/5/1855     

H. Day


up

Custode 1855/1856

5/5/1855

8/6/1856  

Thomas Samuel Stewart 


up


Capi Magistrati 1856/1896

 8/6/1856

1857      

George Martin Frederick Young     

1858      

.

Isaac Christian                  

1859          

.

George Martin Frederick Young    

1860

1861     

Thomas Buffett               

1862

1865      

Arthur Quintal II

1866                  

 

William Quintal

1867

1870            

John Buffett

1871          

 

David Buffett             

1872

1873    

William Quintal

1874

1875     

Fletcher Christian Nobbs       

1876

1880      

Francis Mason Nobbs

1881

1882       

John Buffett

1883

1884        

Francis Mason Nobbs

1885       

 

Arthur Quintal II

1886

1887 

Stephen Christian

1888             

 

Henry Seymour Buffett       

1889

1890       

Stephen Christian

1891

1892        

Byron Stanley Mitchell Adams                       

1893      

.

Stephen Christian

1894          

.

Francis Mason Nobbs

1895

1896    

Byron Stanley Mitchell Adams                      


up

Amministratori dal 1896

1896

1898             

Warner Wright Spalding           

1898

1903              

Charles McArthur King           

1903

 1907               

Walton Drake

1907

1913               

Charles Sinclair Elliot

21/8/1913

30 /8/ 1920

Michael Vincent Murphy

1/9/1920

30 /6/ 1924 

John William Parnell             

1/7/1924

16 /10/ 1926 

Edwin Thomas Leane               

1926     

.

Henry Stephenson Edgar  

acting

1926

1 /2/ 1927  

Michael Vincent Murphy 

acting

1/2/1927

25 /1/ 1928

Victor Conradsdorf Morisset Sellheim 

25/1/1928

6 /6/ 1928

Henry Stephenson Edgar 

 acting

6/6/1928

21 /1/ 1929 

Charles Edward Herbert    

1/5/1929

30 /6/ 1932 

Alfred Joshua Bennett            

1/7/1932

3 /12/ 1937

Charles Robert Pinney         

4/12/1937

31 /12/ 1945

Sir Charles Rosenthal        

1/1/1946

31 /12/ 1952

Alexander Wilson               

1/1/1953

30 /4/ 1958

Colin Hugh Boyd Norman      

1/5/1958

1962     

Reginald Sylvester Leydin     

1962

1964               

Robert Hurley Wordsworth         

1964

1966          

Roger Bede Nott                

6/1966

6/ 1968

Reginald Marsh                    

7/1968

8/ 1972 

Robert Nixon Dalkin         

8/1972

31 /8/ 1975

Edward Thomas Pickerd

1/9/1975

31 /5/ 1976

Charles Ivens Buffett

 acting   

1/6/1976

4 /9/ 1976 

Edward Thomas Pickerd  

acting

4/9/1976

4 /9/ 1979 

Desmond Vincent O'Leary       

5/9/1979

19 /3/ 1981

Peter Coleman               

19/3/1981

10 /5/ 1981

Ian Hutchinson

 acting

11/5/1981

27 /1/ 1982 

Thomas Ferguson Paterson

 acting

28/1/1982

28 /4/ 1985 

Raymond Edward Trebilco        

29/4/1985

31 /12/ 1988

John Alexander Matthew

31/12/1988

12 /4/ 1989 

William McFadyen Campbell

acting

13/4/1989

12 /4/ 1992

Herbert Bruce MacDonald

13/4/1992

30 /6/ 1997

Alan Gardner Kerr

1/7/1997

3 /8/ 1997

Ralph Alexander Condon

 acting

4/8/1997

30 /7/ 2003 

Anthony "Tony" John Messner    

30/7/2003

1 /11/ 2003 

 Michael Stephens

acting

1/11/2003

8/8/2007

Grant Tambling 
                

8/8/2007

31/3/2012

Owen Edward John Walsh

(acting fino a 8/10/2008)

1/4/2012

2014

Neil Pope

1/7/2014 Gary Douglas Hardgrave


up

Presidenti del Consiglio degli Anziani 1899/1903

1896

1899          

Oliver Masey Quintal           

1899

1900           

John Buffett                     

1900

1903            

John Forrester Young            


up

Presidenti del Consiglio Esecutivo  1903/1935

1903

1909

Francis Mason Nobbs            

1909

1915 

Joseph Allen McCleave Buffett   

1915

1916  

Charles Chase Ray Nobbs

1916

1919   

Matthew Frederick Howard Christian

1919

1920    

Albert Randall

1921

1922     

Enoch Cobbcroft Robinson

1922

1923      

Albert Randall

1924

1928       

Eustace Buffett Christian    

1928

1933

Enoch Cobbcroft Robinson

1933

19 /5/ 1934

Charles Chase Ray Nobbs

1934       

 

Eustace Buffett Christian

1934

20/7/ 1935 

Francis Rawdon M. Crozier


up

Presidenti del Consiglio Consultivo 1935/1960

 1 /8/ 1935

 31 /7/ 1936

Charles Chase Ray Nobbs     

 1 /8/ 1936

 31 /7/ 1937 

Enoch Cobbcroft Robinson  

 1 /8/ 1937

 31 /7/ 1941

William McLachlan

 1 /8/ 1941

 31 /7/ 1947

George Hunn Nobbs Buffett         

 1 /8/ 1947

 31 /7/ 1948

Ray Herbert Hastings Nobbs 

 1 /8/ 1948

 31 /7/ 1949

David Campbell Dunsmere Buffett  

 1 /8/ 1949

 31 /7/ 1950

Ray Herbert Hastings Nobbs   

 1 /8/ 1950

 31 /7/ 1951

Leonard Dixon Holloway 

 1 /8/ 1951

  5 /6/ 1952

Enoch Cobcroft Robinson 

 1 /8/ 1952

 31/10/1952

Leonard Dixon Holloway 

 1 /11/ 1952

 31/7/1953

Charles Marie Gustav Adams 

 1 /8/ 1953

 31/7/1956

Ray Herbert Hastings Nobbs  

 1 /8/ 1956

 15/6/1959

Wilfrid Metcalfe Randall     

15 /6/ 1959

 22/6/1960 

carica vacante


up

Presidenti del Consiglio dell'Isola 1960/1978

22/6/ 1960

 1967  

Frederick James Needham

1967

 1974             

William M. Randall 

1974

 1976             

Richard Albert Bataille           

1976

 1978             

William Arthur Blucher


up


Capo dei Ministri 1979/1986

10/8/1979

 21/5/1986 

David Ernest Buffett                


up


Presidenti dell'Assemblea Legislativa 1986/1992

21 /5/ 1986

 22 /5/ 1989

John Terence Brown             

22 /5/ 1989

 20 /5/ 1992 

David Ernest Buffett        


up


Capi del Governo 1992/1997

20 /5/ 1992

  4 /5/ 1994

John Terence Brown           

 4 /5/ 1994

  5 /5/ 1997 

 Michael William King          


up

Primi Ministri 1997-2015

 5 /5/ 1997

 28 /2/ 2000

George Charles Smith          

28 /2/ 2000

  5 /12/ 2001

Ronald Coane Nobbs       
   

 5 /12/ 2001

2/6/2006

Geoffrey Robert Gardner  
        

2/6/2006

2007

David Ernest Buffett

27/3/2007

24/3/2010

Andre Neville Nobbs

 

24/3/201020/3/2013David Ernest Buffett
20/3/201317/6/2015Lisle Snell

up

 

Presidenti del Consiglio dei consiglieri dal 2015 al 2016

1 Jul 2015 30 Jun 2016 Melissa Ward (f)

up


Direttori Esecutivi dal 2015 al 2016

24 Jun 2015  30 Jun 2016  Peter Gesling

 

up

 

Sindaci dal 2016

 

6 Jul 2016  . Robin Eleanor Adams (f)

 

up

 

General Manager of the Norfolk Island Regional Council dal 2016

1 Jul 2016 . Lotta Jackson (f)

 

up


I Dati : 

.superficie: 36,26 kmq. 
.popolazione: 2.120

.forma di governo: Territorio dell'Australia
.capo di stato: Regina della Gran Bretagna rappresentata da un
Amministratore e amministrate dall'Australian Department of Transportation and Regional Services (dal 29/11/2007 Attorney-General's Department)
.capoluogo: Kingston
.popoli : discendenti degli ammutinati del Bounty,Australiani, Britannici, Neozelandesi, Polinesiani 
.lingua ufficiale : inglese . 
.religione ufficiale : nessuna
.religioni: Anglicani 34.9%, Cattolici 11.7%, Chiesa d'Australia 11.2%, Avventisti del Settimo Giorno 2.8%, Cristiani Australiani 2.4%, Testimoni di Geova 0.9%, altri 2.7%, nonspecificati 15.3%, 
.unità monetaria: dollaro australiano = 100 centesimi . 


up


Le Date:


10/10/1774
scoperta dal capitano James Cook che le chiamò Isole Norfolk
 
6/3/1788
parte del New South Wales

2/1814 - 6/61825
l'isola fu abbandonata dagli abitanti
 
29/9/1844
Parte della Terra di Van Diemen (Tasmania).

5/1855 - 8/6/1856
disabitata
 
1/11/1856
territorio /9/arato sotto la sovranità del New South Wales

8/6/1856
ripopolata dagli abitanti di Pitcairn
 
15/1/1897
abolizione dellìautogoverno
 
1/7/1914
Territorio Australiano
 
10/8/1979 - 17/6/2015
autogoverno

 

1/7/2016

parte del New South Wales



up


International Organizations (Sigle)


UPU


up


Storia delle bandiere


1788/1901

 


1901/1980

 


dal 7/1/1980

 

 

up 

Sources


Fonti ~ Sources

 

up






Update 29-07-16


Spot

 


Feel free to give a donation through Paypal
to help sustain this site
with a
Donation


R
G
P

E






 

 

| up  |  Home  |  Contact  |  ©  Copyright  Portale  Storia  |