Fresh News

. Regno Unito di Gran Bretagna e Irlanda del Nord             
. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland


. States of Jersey
.
Bailewick of Jersey
. Jèrri
(normanno)
Drapeau animé de Jersey par Pascal Gross
 

Bandiera Nazionale

Adozione  7/4/1981
Proporzioni  3/5
Descrizione

La bandiera è un campo bianco con una croce rossa diagonale. Nel triangolo bianco superiore è caricato lo stemma locale raffigurante una corona gialla sopra uno scudo rosso caricato con i leoni d'Inghilterra e che simboleggia la fedeltà alla corona.

 

Il Nome

Dal latino Cæsarea derivato da Caesar console romano

 

 

  
stemma locale






bandiera mercantile dal 14/8/1997




insegna civile dal 12/6/2010



 

map Channel Islands
Map

 


 
Visualizzazione ingrandita della mappa


x
Cronologia


Governatori 1206/1449
Comandanti Francesi 1461/1468
Signori 1461/1468
Comandante Inglese 1468/1470
Governatori 1470/1854
Luogotenenti Governatori 1531/1940
Presidente del Consiglio degli Stati di Jersey 1940
Amministratore Militare Provvisorio Tedesco 1940
Comandanti Tedeschi / Inselkommandant Jersey / Kommandant Festung Jersey 1940/1945
Capi Civili Amministratori Tedeschi 1940/1945
Capo del Governo Militare Britannico di Jersey 1945
Luogotenenti Governatori dal 1945

Governo delle Britische Kanalinseln
Comandanti Tedeschi 1940/1945
Amministratori Civili Tedeschi 1940/1945
Amministratore Militare britannico delle isole del Canale 1945

Bailiffs dal 1258
Primi Ministri dal 2005

I dati
Le date
Inno Nazionale
Inno Locale
I Nomi
Storia delle bandiere


Sources

 

Festa nazionale: 9/5/1945 liberation Day
Costituzione: non scritta


up

-
Inno Nazionale  "God Save the Queen"  ("Dgieu Sauve la Reine" )

God save our gracious Queen,
Long live our noble Queen,
God save the Queen !
Send her victorious,
Happy and glorious,
Long to reign over us,
God save the Queen !

O lord God arise,
Scatter our enemies,
And make them fall !
Confound their knavish tricks,
Confuse their politics,
On you our hopes we fix,
God save the Queen !

Not in this land alone,
But be God's mercies known,
From shore to shore !
Lord make the nations see,
That men should brothers be,
And form one family,
The wide world ov'er

From every latent foe,
From the assasins blow,
God save the Queen !
O'er her thine arm extend,
For Britain's sake defend,
Our mother, prince, and friend,
God save the Queen !

Thy choicest gifts in store,
On her be pleased to pour,
Long may she reign !
May she defend our laws,
And ever give us cause,
To sing with heart and voice,
God save the Queen !
 

°

Inno Locale "Home Island"
dal 1/5/2008

Ours is an Island home
Firm on rock and strong by sea
Loyal and proud in history
Our thankful hearts are raised to God for Jersey

The beauty of our land
Long inspired both eye and mind
Ours the privilege to guard its shore
So help we God that Jersey might through grace endure
Amen




Inno Locale   "Isle de Siez Nous"  (Island Home)
dal 1/5/2008
Words by: Gerard Le Feuvre
Music by: Gerard Le Feuvre

 

Jèrriais lyrics:
 
1. Nouot' Île est nouotre siez nous
Firme sus l'rot chi forte par mé
Louoyale histouaithe et orgilleuse
tchoeurs èr connaîs sants l'vées
à Dgi pouor Jèrri

2. La bieauté d'nouotre pays
Înspithe yi et lé esprit
Nouot're privilèdge lé soin san bord
Qué Dgieu nouos' Aîgue qué
Jèrri peut par grâce tcheindre bouon


English lyrics:
 
1. Ours is an Island home
Firm on rock and strong by sea
Loyal and proud in history,
Our thankful hearts are
Raised to God for Jersey.

2. The beauty of this land
Long inspires both eye and mind.
Ours the privilege to guard its shore
So help we God that
Jersey might through grace endure.


Inno Locale  "Ma Normandie"
utilizzato fino al 2008

 

french
english


french

Quand tout renait a l'espérance,
Et que l'hiver fuit loin de nous,
Sous le beau ciel de notre France,
Quand le soleil revient plus doux,
Quand la nature est reverdie,
Quand l'hirondelle est de retour,
J'aime à revoir ma Normandie,
C'est le pays qui m'a donné le jour.

J'ai vu les champs de l'Helvétie,
Et ses chalets et ses glaciers,
J'ai vu le ciel de l'Italie,
Et Venise et ses gondeliers.
En saluant chaque patrie,
Je me disais aucun séjour
N'est plus beau que ma Normandie,
C'est le pays qui m'a donné le jour.

Il est un âge dans la vie,
Ou chaque rêve doit finir,
Un âge ou l'âme recueillie
A besoin de se souvenir.
Lorsque ma muse refroidie
Vers le passé fera retour,
J'irai revoir ma Normandie,
C'est le pays qui m'a donné le jour.


english

When everything is reborn in hope
And winter flees far from us,
Under the beautiful sky of our France,
When the the sun returns gentler,
When nature has turned green again,
When the swallow has returned,
I like to see once more my Normandy,
It’s the country where I saw the light of day.

I’ve seen the fields of Helvetia,
And its chalets and its glaciers,
I’ve seen the sky of Italy,
And Venice and its gondoliers.
Greeting each homeland,
I told myself that no stay
Is finer than my Normandy,
It’s the country where I saw the light of day.

There comes a time of life,
When every dream must finish,
A time when the restful spirit
Needs to remember.
When my chilled muse
Makes its way back to the past,
I’ll go see once more my Normandy,
It’s the country where I saw the light of day.

up   

Cronologia

1258    

1272         

Drouet de Barentin

1272         

1274   

Jean de Carteret

1274   

1277

Arnauld Jean 

1277

1290

Philippe Levesque

1290

1298              

Pierre de Arcis

1298              

1302 

Nicolas Hastein

1302 

1309      

Jean de Carteret

1309      

1315           

Philippe Levesque

1315           

1318 

Colin Hasteyn 

1318 

1324   

Henry de St. Martin

1324   

13xx

Guillaume Longynnour

13xx

13xx

Herny de St.Martin

13xx

13xx

Pierre Ugoun (Ygon)

13xx

13xx

Lucas de Espyard

13xx

13xx

Pierre de la Haye

13xx

13xx

Philippe de Vincheleis

13xx

1332  

Guillaume Dyrvaud (acting)

1332  

13xx

Nicolas (or Colin) Hasteyn 

13xx

13xx

Philippe de Vincheleis

13xx

13xx

Matthieu Le Loreour

13xx

13xx

Pierre de la Haye 

13xx

1348     

Guillaume Brasdefer

1348     

1352      

Guille Hastein

1352      

1351           

Guille Hastein

1351           

1356                

Roger de Powderham

1356                

1362

John Cockerell

1362

1368

Raoul Lempriere

1368

1370       

Richard le Petit

1370       

1371            

John de Saint Martin

1371            

1372

Richard le Petit

1372

1378

John de Saint Martin

1378

1396

Thomas Brasdefer

1396

1402

Giefrey Brasdefer

1402

1405/6      

Colin le Petit

1405/6      

1406

Guillaume de Laye

1406

1435                 

Thomas Danyel

1435                 

1435/56                

Thomad de la Cour

1435/56                

1436

John Lempriere

1436

1444              

Sir John Bernard

1444              

1446                   

John Payn 

1446                   

1446

John Payn

1446

1452/53       

Regnauld de Carteret

1452/53       

1459

John Poingdestre

1459

1464/67              

Nicolas Morin (Mourin)

1464/67              

1467   

Nicolas Morin

1467   

1477     

John Poingdestre

1477     

1479

Nicolas Morin

1479

1484/85

Guillaume Hareby

1484/85

1486

Guillaume Hareby

1486

1494              

Clement Le Hardy 

1494              

1495

Jean Nicolle

1495

1514      

Thomas Lemprière

1514      

1515

Hélier de Carteret

1515

1515

Thomas Lemprière

1515

1523

Hélier de Carteret

1523

1561

Hélier de Carteret 

Hélier de la Rocque

John Lempriere

Sir Richard Mabon

Jasper Pen (Payn) 

1561

1566

Hostes Nicolle

1566

1583

John Dumaresqu

1583

1586

George Paulett

1586

1587

John Dumaresqu

1587

1591

George Paulett

1591

1594

John Dumaresqu

1594

9/8/1615

George Paulett

9/8/1615

1622

John Herault

1622

1624

Sir William Parkhurst

1624

1627

John Herault

1627

8/1643

Sir Philip de Carteret     

8/1643

11/1643

Michael Lemprière

11/1643

15/12/1651

Sir George Carteret

15/12/1651

1660

Michael Lemprière

1660

1661

Sir George Carteret

1661

1662

Sir Philip de Carteret         

1662

1665

Philippe de Carteret of Grouville

1665

1682

Sir Édouard de Carteret     

1682

1694        

Sir Philip de Carteret  

1694        

1703

Édouard de Carteret      

1703

1715

Charles de Carteret  

1715

1763   

John Carteret

1763   

1776    

Robert Carteret

1776    

1826        

Henry Frederick Carteret

1826        

1831         

Thomas Le Breton  

1831         

1848         

Sir Jean de Veulle     

1848         

1858      

Sir Thomas Le Breton     

1858      

1880     

John Hammond     

1880     

1884

Sir Robert Pipon Marett           

1884

1899          

Sir George Clement Bertram        

1899          

1931

Sir William Henry Venables-Vernon 

1931

1935       

Charles Edward Malet de Carteret 

1935       

11/1961

Alexander Moncrieff Coutanche     

11/1961

1962

Cecil Stanley Harrison            

1962

1973 

Robert Hugh Le Masurier          

1973 

1988

Herbert Frank Cobbold Ereaut     

1988

2/1995

Sir Peter Leslie Crill       

2/1995

2009

Philip Martin Bailhache  
 

9 Jul 2009.Michael Birt

up


1206

 1212

 Hasculf du Suligny (Subligny)

Nov 1212

 1224

 Philippe d'Aubigny

1227

 1227

 Guillaume de Saint Jean

1230

 1232

 Henri de Trubleville

1232

.

 Philippe d'Aubigny II + Guillaume de Saint Jean

1232

 1234

 Philippe d'Aubigny II

1234

 1239

 Henri de Trubleville

1235

.

 Gérard de Lambersard +Guillaume de Dampierre + Guillaume Blom

1235

.

 Drouet de Barentin (Drogo de Barentin)

Jan 1240

 Jul 1240

 Guillaume de Boeles

1241

 1252      

Drouet de Barentin

1271

 1275        

Arnaud Jean

1275

 1294          

Otto de Grandson

1294

 1297            

Sir Henry de Cobham           

1297

1298

Sir Nicolas de Cheny

1298

 1328       

Otto de Grandson

1328

 1331         

Jean de Roches

1334

 1337           

Guillaume de Montaigu 

Henry de Ferrers

1337

 1340

Thomas Ferrers

1340

 1343

           xxx

1343

 1347  

Thomas Ferrers

1349

 1354    

Jean Mautravers

1354

 1357      

Guillaume Stury

1376

 1393        

Hugh Calvilegh

1380

 1382          

Jean de Vienne (Comandante francese)

1393

 1396            

Jean Golafre

1396

 1415              

Edward, Duke of York

1447

 1449               

Lady Anne de Beauchamp     


up

1461

10/1468      

Jean de Carbonnel, sieur de  Sourdeval


up

1461

 1465      

Pierre de Brezé    

1465

 1468        

Jacques de Brezé              


up

10/1468

 1470    

Sir Richard Harliston (Harleston) 


up

1470

1486

Sir Richard Harliston  

1486

1497

Matthew Baker 

David Philippe

1497

1501

Thomas Ovray

1501

1503

John Lemprière (acting)

1503

1532

Sir Hugh Vaughan

1532

1534

Sir Anthony Ughtred

1534

1536

Sir Arthur Darcy

1536

1537

Thomas, Lord Vaux

1537

1550

Sir Edward Seymour               

1550

1574

Sir Hugh Paulet                  

1574

1590

Sir Amice Paulet               

1590

7/1600

Sir Anthony Paulet                

7/1600

1603

Sir Walter Raleigh                

1603

1631

Sir John Peyton             

1631

1643       

Sir Thomas Jermyn

1643       

1643

Robert Rich, Earl of Warwick     

1643

1644              

Sir Thomas Jermyn

1644              

1644

Henry, Lord Jermyn of Saint Albans

1644

1650

James, Duca di York

1650

21/8/1650

Henry, Lord Jermyn of Saint Albans 

21/8/1650

15/12/1651

Sir George Carteret (acting)      

15/12/1651

1655

James Heane (Haynes)

1655

1657

Robert Gibbon

1657

1658

Austin Buckler (acting)

1658

1659

Richard Yardley (acting)

1659

1660

John Mason                      

1660

1665

Henry, Lord Jermyn of Saint Albans

1665

1679

Sir Thomas Morgan             

1679

1684

Sir John Lanier                 

1684

1688       

Thomas, Lord Jermyn

1688       

1703         

John Legge

1703         

1723         

Henry Lumley

1723         

1749        

Richard Temple                    

1749        

1761          

John Huske

1761          

1772

George Keppel

1772

1795  

Henry Seymour Conway              

1795  

1796  

Sir George Howard                

1796  

1807            

George Townshend

1807            

1820  

John Pitt conte di Chatham

1820  

8/1/1854

William Carr Beresford

up


Luogotenenti Governatori 1531/1940

1531

.

 Richard Castel

1541

 1549

 Henry Cornish

1557

 1559

 Amias Paulet

1561

 1571

 George Paulet

1559

 1578

 Amias Paulet (from 1576, Sir Amias Paulet)

1583

 1590

 Anthony Paulet

1590

 1613?

 George Paulet

1613

 1617

 Aaron Messervy

25 Sep 1617

 1618

 George Paulet

1619

 1623

 John Peyton, Jr.

1623

 1625

 Philipp de Carteret

16 Jul 1625

 162.

 Elie de Carteret (acting for Philipp de Carteret)

1626

 1627

 John Peyton, Jr.

1627

 1628

 Philipp de Carteret

22 Aug 1629

 1629

 Joshua de Carteret

1629

 1633

 John Peyton, Jr.

1631

 1633

 Francis Raynsford (Rainsford)

7 Sep 1633

 1634

 Philipp Marett

1634

 23 Aug 1643

 Philipp de Carteret

29 Aug 1643

 Nov 1643

 Leonard Lydcott

Nov 1643

 15 Dec 1651

 Sir George Carteret

c.1657

 1658?

 Austin Buckler

1658?

 1659?

 Richard Yardley

1659

 1660

 John Mason

1661

 1664

 Thomas Jermyn

17 Aug 1661

 166.

 George Raleigh (acting for Jermyn)

1665

.

 Benjamin Henshaw (acting?)

2 Nov 1667

 1673/74

 Sir Roger Manley

1673/74

 1675

 Vacant

17 Jun 1675

 1680

 Sir Herbert Lunsford

14 Feb 1680

 1681

 Henry Boade

1681

 1685

 Vacant

20 Apr 1685

 10 Oct 1685

 Henry Boade

10 Oct 1685

 1686

 Rowland Watson

30 Oct 1686

 1687?

 Dominick Trant

1687

.

 John Guillims

8 Sep 1687

 1688

 John Sydenham (acting)

1688

 1689

 Sir Thomas Windham

1689

 1690?

 Sir Bevil Granville

19 Apr 1690

 12 Dec 1691

 Edward Haris (or Harris, Harrys)

12 Dec 1691

 169.

 Joseph Johnson (acting for Haris)

12 Mar 1695

 1715

 Thomas Collier (Collyer)

7 Nov 1699

.

 Christopher Northevale (acting for Collier)

8 Jan 1703

 170.

 Louis Mordaunt (acting for Collier)

20 Dec 1707

 1708

 Nicolas de la Noë (acting for Collier)

11 May 1714

 1714

 George Dumaresq (acting for Collier)

2 Jul 1715

 5 Nov 1715

 George Dumaresq

5 Nov 1715

 22 Nov 1715

 Lucas Spicer (or Spaicer)(acting)

1715

 1722

 Robert Wilson

7 Aug 1718

 171.

 Henry Berkley (acting for Wilson)

22 Oct 1719

 17..

 John Crosby (acting for Wilson)

4 Feb 1722

 1722

 John Skyes (acting for Wilson)

29 Aug 1722

 1722

 Richard Jones (acting for Wilson)

3 Nov 1722

 1723?

 John Broughton (acting)

1723

 Jul 1727

 Magnus Kempenfelt

17 Jul 1727

 Oct 1727

 John Skyes (acting)

23 Oct 1727

 8 Apr 1731

 George Howard

14 Nov 1730

 173.

 William Hargrave (acting [for Howard to 8 Apr 1731])

1732

 1737

 Peter Betsweorth (Bettesworth)

6 Mar 1735

 1735

 Edmund Fielding (acting)

2 Feb 1737

 Mar 1738

 Jean Charlton (acting)

28 Mar 1738

 17 May 1740

 Jean Cavalier

1740?

 1741?

 Jean Charlton

17 Sep 1741

 1747

 Francis Best

1747

 19 Jun 1749

 Gregory Beake

8 May 1749

 1749

 Juan Darboledo (acting for Beake)

27 Sep 1749

 20 Nov 1753

 William Deane

26 Oct 1752

 175.

 Jean Dumaresq (acting for Deane)

20 Nov 1753

 1756?

 George Collingwood

21 Jul 1756

 Dec 1758

 Thomas Burges

2 Dec 1758

 Jan 1762

 James Forrester

29 Jan 1762

 1762

 John Barlow

28 Jun 1762

 1766

 John Campbell

13 Sep 1766

 18 Oct 1768

 Pomeroy Gilbert

4 Jul 1768

 6 Aug 1768

 Henry Lee (acting for Gilbert)

12 Oct 1768

 2 Jun 1770

 Thomas Ball

2 Jun 1770

 15 Jun 1770

 Chapple Norton (acting)

15 Jun 1770

 Apr 1771

 Rudolph Bentinck (acting to 7 Jul 1770, then interim)

5 Jan 1771

 1771

 Charles Terrot (acting for Bentinck)

4 Apr 1771

 1781

 Moses Corbet

28 Jun 1777

 17..

 George Le Hunt (acting for Corbet)

17 Feb 1781

 5 Jul 1782

 John Reid (acting for Corbet then Fall)

5 Oct 1781

 Jun 1795

 Philipp Fall (or Falle) (French prisoner 5-7 Jan 1781

5 Jan 1781

 7 Jan 1781

 Philippe Charles Felix Macquart, Baron de Rullecourt (French military governor)

9 Nov 1784

 17..

 James Stewart (acting for Fall)

6 May 1790

 1790

 Peter Aylward (acting for Fall)

17 Aug 1790

 4 Sep 1790

 Andrew Park (acting for Fall)

4 Sep 1790

 179.

 Philippe Mercier (acting for Fall)

Feb 1793

 Oct 1793

 James Henry Craig (acting for Fall)

24 Oct 1793

 Nov 1794

 Alexander Lindsay, Earl of Balcarres (acting for Fall)

15 Jun 1795

 1797

 Andrew M. Gordon (acting for Fall)

5 Oct 1797

 18 Apr 1806

 Andrew M. Gordon

21 Jun 1806

 Jul 1814

 Sir George Don

8 Oct 1814

 1816

 Sir Tomkyns Hilgrove Turner

9 May 1816

 1821

Sir Hugh Mackay Gordon

23 Jul 1821

 7 Aug 1830

 Sir Colin Halkett

26 Nov 1830

 1 Apr 1835

 Sir William Thornton

22 Apr 1835

 May 1838

Sir Archibald Campbell

14 Sep 1838

 9 Jan 1847

 Sir Edward Gibbs

16 Jan 1847

 9 Apr 1852

 Sir James Henry Reynett

30 Apr 1852

 1857

 Sir James Frederick Love

30 Jan 1857

 10 Jul 1860

 Godfrey Charles Mundy

18 Sep 1860

 5 Oct 1862

 Sir Robert Percy Douglas

1862

 1863

B. Loch (acting)

23 Oct 1863

 1 Oct 1869

 Burke Douglas Cuppage

1 Oct 1869

 1 Oct 1873

 Philip Melmoth Nelson Guy

1 Oct 1873

 30 Sep 1878

 Sir William Sherbrooke Ramsay Norcott

1 Oct 1878

 30 Sep 1883

Lothian Nicholson

1 Oct 1883

 1 Nov 1887

 Henry Wray

1 Nov 1887

 1892

 Charles Brisbane Ewart

2 Nov 1892

 1895

 Edwin Markham

10 May 1895

 1900

 Sir Edward Hopton

1900

 1904

Henry Richard Abadie

1904

 1910

 Hugh Sutley Gough

1910

 5 Dec 1916

 Sir Alexander Nelson Rochefort

5 Dec 1916

 29 Oct 1920

 Sir Alexander Wilson

29 Oct 1920

 1924

 Sir William Douglas Smith

1924

 1929

 Sir Francis Richard Bingham

1929

 1934

 Walter Patrick Hore Ruthven, Baron Ruthven

1934

 1939

 Horace de Courcey Martelli (from 11 May 1937, Sir Horace de Courcy Martelli)

1939

 21 Jun 1940

 James Murray Robert Harrison

21 Jun 1940

 24 Jun 1940

 Alexander Moncrieff Coutanche (acting)


up

24/6/1940

25/8/1945

Alexander Moncrieff Coutanche    


up

1/7/1940

9/8/1940

Erich Gussek


up


Comandanti Tedeschi / Inselkommandant Jersey / dal 1944 Kommandant Festung Jersey 1940/1945
(subordinati ai comandanti tedeschi delle Isole del canale)

19 Sep 1940

 1 Jun 1941

 Prinz von und zu Waldeck

1 Jun 1941

 1 Sep 1943

 Rudolf Graf von Schmettow

1 Sep 1943

 13 Mar 1945

 Siegfried Heine



up

Capi Civili Amministratori Tedeschi 1940/1945

1940

.

Gottfried von Stein

9/8/1941

.

Wilhelm Casper

10/11/1943

9/5/1945

Hans Max Freiherr von Aufsess     


up

Capo del Governo Militare Britannico di Jersey 1945

12/5/1945

25/8/1945

  L.A. Freeman


up

25/8/1945    

1953       

Sir Arthur Edward Grasset        

1953       

1958

Sir Randolph Stewart Gresham      

1958

1964

Sir George Eben James Erskine    

1964

1969

Sir John Michael Villiers         

1969

1974    

Sir John Gilbert Davis            

1974    

1979

Sir Geoffrey Richard Desmond     

1979

1985

Sir Peter John Frederick Whiteley 

1985

1990  

Sir William Thomas Pillar     

1990  

9/1995

Sir John Matthias Dobson Sutton  

9/1995

24/1/2001

Sir Michael John Wilkes           

24/1/2001

14/6/2006

Sir John Anthony Cheshire
     

14/6/2006

25/9/2011

Andrew Ridgeway


26/9/20112017 Sir John Chalmers McColl
13/3/2017
 Sir Stephen Dalton
Immagine correlata

up

Primi Ministri dal 2005

Frank Harrison Walker






5/12/2005

12/12/2008
Terry Le Sueur


12/12/200818/11/2011
Ian Gorst
18/11/2011.


up


Governo Militare Tedesco delle Britische Kanalinseln 1940/1945



1/7/1940 - 9/5/1945


Comandanti Tedeschi 1940/1945
1/7/19406/9/1940Albrecht Lanz

6/9/1940

1/6/1941

Rudolf Graf von Schmettow 

1/6/1941

4/9/1943

Erich Müller                      

4/9/1943

27/2/1945

Rudolf Graf von Schmettow 

27/2/1945

9/5/1945

Friedrich Hüffmeier               

up

Amministratori Civili Tedeschi 1940/1945

9/8/1940

19/9/1941

Friderich Schumacher

19/9/1941

1/1944

Friederich Knackfuss

1/1944

19/5/1944

Wilhem Kratzer

19/5/1944

1/3/1945

I. von Heider

1/3/1945

9/5/1945

Kurt von Cleve

up


Ammnistratore Militare britannico per le Isole del Canale 1945

12/5/1945

25/8/1945

Alfred Ernest Snow 


up

I Dati:

.superficie:  116 kmq
.popolazione: 91.500 ab.

.forma di governo: Dipendenza della corona britannica 
.capo di stato: Regina della Gran Bretagna rappresentata da un luogotenente governatore
.capo del governo: Primo Ministro 
.parlamento:  States of Jersey
.capoluogo:  Saint Helier (Saint-Hélyi)
.divisione amministrativa: 12 parishes
.popoli: discendenti dei francesi normanni 52.6%, Britannici 35.8%,
 Portoghesi 5.9%, Francesi 1.2%, altri 4.3%
.lingue ufficiali: inglese e francese
.religione ufficiale: nessuna.
.religioni: Cristiani 86% (Anglicani 44.1%, Cattolici 14.6%, Battisti,
 Nuova Chiesa Congregazionalista, Metodisti, Presbiteriani 6.9%, cristiani
 non affiliati 20.1%), senza religione e atei 13.4%, altri 0.6%
.unità monetaria: pound sterlina inglese = 100 centesimi  e Jersey Pound

Isole:

Jersey
Îles Ecréhou
Îles Minquiers


up



Le Date: 


933
parte del Ducato di Normandia
 
6/1204
feudo inglese fino al 1487 subordinata a Guernsey

1204 - 9/1205
occupazione francese

12/1205 - 4/1206
occupazione francese

1279
Bailiwick con le isole di Minquiers e Ecréhous
 
1380 - 1382
occupazione francese

1461 - 1468
occupazione francese

5/1/1781 - 7/1/1781
occupazione francese

1848 - 1898
nell'isola di Ecréhous Philippe Pinel si autoproclama Re di Ecréhous

1851
Minquiers rivendicata dalla Francia

1886
Ecréhous rivendicata dalla Francia

1/7/1940 - 9/5/1945
occupazione tedesca (Britische Kanalinseln) subordinata alla Francia occupata
 
12/5/1945 - 25/8/1945
amministrazione militare britannica
 
17/11/1953
la Corte Internazionale di Giustizia conferma la sovranità britannica sulle isole  di Minquiers e Ecréhous


up 


I Nomi

 

English: Bailiwick of Jersey
French: Bailliage de Jersey
German: Jersey; Vogtei Jersey
Italian: Jersey
Portuguese: Jersey
Spanish: Jersey
Turkish: Jersey

 
up   

 

Storia delle bandiere

 


1783 - 7/4/1981

 


 


dal 7/4/1981

 

 

 

Britische Kanalinseln


1/7/1940 - 9/5/1945

1/7/1940 - 9/5/1945

 

 

 

up 

Sources


Fonti ~ Sources

 

up






Update 26-03-17


Spot

 


Feel free to give a donation through Paypal
to help sustain this site
with a
Donation


R
G
P







 

 

| up  |  Home  |  Contact  |  ©  Copyright  Portale  Storia  |