Fresh News

. Grenada
.grenada.gif (7263 bytes) Antichi Stati ~ Former Countries

. Isole Windward
. Windward Islands


3/1/1958 - 31/12/1959


x
Cronologia

Governatori 1833/1959

Le Date
Storia delle bandiere

Sources
 


up  

Cronologia

 

Governatori 1833/1959

1833

1836

Sir Lionel Smith

1836

1841

Evan John Murray McGregor

1841

1841

Charles Henry Darling

1841

1846

Sir Charles Edward Grey

1846

1848

William Reid

1848

1856

William Macbean George Colebrooke

1856

4/1/1862

Francis Hincks

4/1/1862

1868

James Walker

1868

1875

Rawson William Rawson

1875

1875

Sir John Pope Hennessy

1875

1876

Sanford Freeling (acting)

1876

1880

George Cumine Strahan

1880

1880

D.J. Gamble (acting)

1880

1885

William Robinson

1885

1889

Sir Walter Joseph Sendall

1889

1893

Sir Walter Francis Hely Hutchinson

1893

1897

Sir Charles Bruce

1897

1900

Sir Cornelius Alfred Moloney

1900

1906

Sir Robert Baxter Llewellyn

1906

1909

Sir Ralph Champneys Williams

1909

1914

Sir James Hayes Sadler

1914

11/1923

Sir George Basil Haddon Smith

11/1923

1924

Wilfred Bennett Davidson Houston (acting)

1924

1930

Sir Frederick Seton James

1930

1935

Sir Thomas Alexander Best

1935

19/1/1937

Sir Selwyn MacGregor Grier

19/1/1937

18/5/1942

Henry Bradshaw Popham

18/5/1942

1948

Sir Arthur Francis Grimble

1948

1953

Sir Robert Duncan Harris Arundell

1953

1955

Edward Betham Beetham

1955

31/12/1959

Colville Montgomery Deverell

 

up

 

Le Date:

1871
colonia federale delle isole Windward

1/7/1956
territorio delle isole windward

1/1/1960
dissoluzione della federazione delle Isole Windward

 

up

 


Storia delle bandiere

 


1886/1903

 

 



1903 - 3/1/1958

 

 



3/1/1958 - 1/1/1960

 

 

 

up 

Sources


Fonti ~ Sources

 

up






Update 12-01-13


Spot

 


Feel free to give a donation through Paypal
to help sustain this site
with a
Donation


R
G
P







 

 

| up  |  Home  |  Contact  |    Copyright  Portale  Storia  |